3D Tiskárna Rebel II

img_95753D Tiskárnu Rebel II jsem si vybral jako nástupce mé starší tiskarny Prusa i2. Po prvních zkušenostech s 3D tiskárnou Prusa i2 jsem začal vidět i její nedostatky, vzhled nic moc, špatná tuhost konstrukce a nízká výška tisku. Chtěl jsem nějakou konstrukci s hlinikových profilů.

Na internetu jich lze najít několik, třeba Aluminium Mendel, MendelMax nebo FoldaRap. Některé používaly, hliníkové profily, které se u nás dají špatně sehnat nebo jsou drahé, další zase využívaly drážku v profilu pro vedení osy Z, což se mi nezdálo příliš vhodné. Chtěl jsem aby osy byly vedené po lineárních ložiscích. Uvažoval jsem tedy že upravím díly z Prusi i3 tak, aby se daly namontovat na hlinikové kombi profily z Alupy, které jsou za dobrou cenu.

IMG_1998

Nakonec jsem narazil ne českém RepRap fóru na odkaz už hotové a odzkoušené tiskárny přesně podle mých představ, Rebel II.

Zde je možné stáhnou .stl soubory s potřebnými plastovými díly a seznamem potřebného materiálu včetně vynikajícího 3D modelu tiskárny v pdf souboru.

Hliníkové  profily jsem objednal v Alupě nařezané přesně na míru a i s poštovným to vyšlo na asi 420 Kč. Stavba rámu je docela jednoduchá. Určitě jednodušší než u Prusi i2, není třeba pořád něco měřit a upravovat. Stačí jen pravítko a úhelník pro dodržení pravých úhlů.
Při sestavování rámu je potřeba dát pozor na vložení dostatečného počtu límcových matek do profilů a správné délky šroubů při montáži. Matice je nutné mírně zbrousit aby šly do drážky lehce.

IMG_1993

Pro spojování jsou doporučeny imbusy z nízkou hlavou. Protože v nejbližší Feroně nízké imbusy nevedli a měli jen s půlkulatou hlavou v délce 20mm, tak jsem použil většinou imbusy obyčejné. Jen tam kde vadila jejich vyšší hlava (držáky motorů Z, držák řemenice Y, držák motoru Y, držáky tyče Z) jsem dal půlkulaté imbusy, které jsem zkrátil na potřebnou délku.

Protože když jsem tiskárnu stavěl byly k dispozici jen díly pro řemeny T5 a já jsem chtěl použít řemeny a řemenice T2,5 ,upravil jsem trochu vozík extruderu tak aby se k němu dal řemen T2,5 upevnit pomocí dvou příchytek. Dnes už je ke stažení verze  Rebel II kde už je možné použít řemeny T5 i T2,5.

IMG_9588

Krokové motory Robotron jsem už na osu Z nemohl použít, protože by se nevešly do držáků. Dokoupil jsem proto dva motory SX17-1005 z Microconu.

Tištěné drážkované řemenice se mi na mé staré tiskárně Prusa i2 s tryskou 0,5mm nepodařilo vytisknout dostatečně přesně, tak jsem je vyrobil jako hladké ze silonu na soustruhu.

IMG_9570 IMG_9569

Také jsem na mé tiskárně provedl drobné úpravy. Původní držáky cívky filementu jsem upravil tak aby se k nim dal přidat nadstavec pro použití větší tištěné cívky pro volný filement.

IMG_9576

Upravil jsem držák koncáku Z a k levému Z pojezdu přidal držák stavěcího šroubu pro přesné nastavení výšky nad podložkou. Koncové spínače jsem použil tyto z GMe, jsou opravdu kvalitní a výšku HotEndu na podložkou drží přesně.

IMG_9558

Heatbed jsem rovněž vybavil nastavovacími kolečky pro srovnání plochy. Na otevřené konce profilů jsem vytiskl krytky a doplnil gumové nožky k rámu tiskárny. Elektroniku jsem zabudoval do krabičky a chlazení elektroniky vyřešil malým ventilátorem 40×40.

IMG_9578 IMG_2056

IMG_2053 IMG_2054

Pro novou tiskárnu jsem vyrobil i nový HotEnd, izolátor byl s teflonu a trubka M6 s otvorem 3,2mm. Trysku jsem vyrobil 0,4mm. Proti vysunutí závitu M6 z teflonového izolátoru jsem použij hliníkovou objímku.

IMG_9526

S HotEndem ale začaly nečekané problémy. Když jsem podobnou konstrukci používal na staré tiskárně Prusa i2 s tryskou 0,5mm a hliníkovou upevňovací deskou fungovala dobře ale nová konstrukce, kde byl teflonový izolátor trochu delší a uchycen přímo ve vozíku extruderu dělala potíže.

Drát šel přes ni po nahřátí velmi těžce, vliv na to mělo i to, že už mi došel kvalitní ABS materiál a měl jsem jen nějaký levnější, který potřeboval pro správný tisk teploty okolo 242°C. Roztavený materiál se mi tlačil okolo závitu a neustále jsem musel utahovat hliníkovou objímku, protože teflon už byl velmi horký a měknul.

Hledal jsem tedy nějakou lepší konstrukci HotEndu, který bych uměl vyrobit. Našel jsem, podle mě nějaké vhodné konstrukce a to MG Plus HotEnd, ZemcikO HotEnd a E3D HotEnd.

Rozhodl jsem se pro E3D a to, protože je celokovový, celkem jednoduché konstrukce a je k němu podrobná dokumentace pro výrobu. Rozměry hliníkového chladiče jsem mírně přizpůsobil podle soustružnických nožů, které mám k dispozici. Konstrukce nemá žádné záludnost, jen je důležité použít pro závitovou propojovací trubku nerez, která má menší tepelnou vodivost než mosaz nebo obyčejná ocel.

IMG_9532 IMG_9535

IMG_9530 IMG_9534

IMG_9533 IMG_9536

Po odzkoušení mohu říct, že tento HotEnd funguje perfektně, žádné ucpávání, materiál prochází velmi lehce. Při teplotě HotEndu i 250°C je teplota chladiče okolo 50°C. Pro chlazení jsem použil tento ventilátor z GMe.

Upgrade 1
Upgrade 2

Download:
E3D HotEnd dokumentace
Krytka X profilu
Vozík extruderu – upravený
Držák Z koncáku a nastavovač
Držák ventilátoru
Kryt zdroje 200W
Krabice na Mega

Fotky

Příspěvek byl publikován v rubrice 3D Tiskárna se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů u 3D Tiskárna Rebel II

 1. Roman napsal:

  Dobry den,
  stahnul jsem si stl soubory podle vaseho odkazu ,ale pojezd extruderu tam neni takovy jaky mate vy , lze ho nekde sehnat?
  Dekuji .

 2. Tom napsal:

  Vozík extruderu jsem si upravoval sám, byla to taková nouzovka v době kdy nebyl k dispozici originální vozík pro řemen T2,5. Jestli ho ještě v PC najdu, dám ho download sekce.

 3. Radek napsal:

  Zdravím,
  tiskárna vypadá hodně dobře. Bylo by možné dát ke stažení i tu krabičku na zdroj+elektroniku? Něco takového už nějakou dobu sháním a tohle se mi líbí. Ideálně, aby to pasovalo na 350W průmyslový zdroj 🙂

  • Tom napsal:

   Tu krabičku na elektroniku jsem chtěl původně vytisknout ze dvou dílů ale nedařilo se, vždy při chladnutí praskla z důvodu pnutí. Nakonec jsem jsem každou stranu vytisknul samostatně a slepil sekundovým lepidlem. Kryt na zdroj sem připasoval na 200W verzi tak nevím jestli na 350W zdroj půjde.
   Přidám sem obojí ke stažení.

   • Radek napsal:

    Díky moc, třeba tomu nějak zvládnu změnit rozměry, aby pasovala i na můj zdroj.
    Co jsem tak ale pochopil z fotek, tak je všechno strčené v jedné krabici, aspoň to tak vypadá podle vývodů. Jak je to tam uspořádané?

 4. Tom napsal:

  Uspořádané je to v krabičce stejně jako u tiskárny Průša. Arduino Mega na něm nasunuta deska Ramps se Stepstiky.

 5. Pingback: Fotovoltaický MPPT měnič pro bojler | TN Web

 6. Pingback: Stavba 3d tiskárny REBEL II. – konstrukce | Můj blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *