WiFi logger elektroměrů s pulsním výstupem

Logger umožňuje načítaní pulsů až tří elektroměrů s pulsním výstupem a načtené hodnoty odesílá na server Emoncms.
Funguje na základě modulu Wemos s ESP8266.

Hodnoty počtu pulsů a Wh jsou ukládány do paměti typu FRAM FM24LC16, která je oproti eeprom mnohem rychlejší, má skoro neomezený počet zápisů a údaje si pamatuje i po vypnutí napájení paměti.

Pro logger využívám upraveny WifiManager Kena Taylora, kde se nastaví připojení k WiFi síti,  adresa, port, ID a API klíč serveru Emoncms a pak parametry pulsních výstupů jednotlivých elektroměrů( pulse/kWh) a počáteční stav ve Wh. Na server Emoncms se odesílají z každého elektroměru celkový počet pulsů, celkový stav Wh a síla WiFi signálu. 

  

Program je zkompilovaný a nahraný do modulu přes Arduino IDE (1.8.5) s doinstalovanou podporou pro ESP8266. Před kompilaci je potřeba mít v Manažeru desek Arduino IDE podporu pro ESP8266 ve verzi 2.4.1, nejnovější verze způsobují chyby překladu.  Více o použití wifi manageru postup konfigurace je podobný jako v článku o odesílaní údajů z měniče Siton.

DPS je upravená jak pro osazení paměti FRAM v DIP tak v SOIC pouzdře. Použil jsem paměť FM24CL16 2kB se sběrnici I2C, která byla cenově i skladově dostupná. Pro použití paměti v programu jsem nenašel žádnou knihovnu, která by s touto pamětí spolehlivě fungovala. Paměť nemá jen jednu I2C adresu, ale je organizovaná do 8 x 256Byte bank, kdy je každá banka přístupná přes I2C adresu. Bance 0 odpovídá adresa 0x50 až po banku 7 s adresou 0x57. Proto jsem upravil původní knihovnu EEPROMAnything.h tak aby fungovala s pamětí pro mé potřeby.

Přes serial port 115200Bd je možné kontrolovat stav modulu.
Delším stiskem tlačítka CONFIG se spoušti konfigurace modulu. Pokud je osazen jumper DEL a tlačítkem CONFIG se spustí konfigurace dojde ke smazání WiFi konfigurace , formátování vnitřní SPIFFS paměti kde je uloženo nastavení wifimanageru a smazaní celé FRAM paměti do které se ukládají pulsy a Wh.
K napájení modulu používám upravenou USB nabíječku s vyvedenými vodiči pro pro 230V.

Download:

SW ESP_nacitani_pulsu_elektromeru_wifimanager

DPS Wifi Logger

Příspěvek byl publikován v rubrice Arduino, Elektronika se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u WiFi logger elektroměrů s pulsním výstupem

  1. Michal napsal:

    Supr práce. Někdy snad využiji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *