Prioritní proudové relé

IMG_2583Pro lepší využití fotovoltaického ohřevu během slunečných dnů, kdy se stávalo pravidelně, že se ohřála horní polovina bojleru na 63°C a pak topná vložka vypnula a spínala jen pro dohřátí.
Doplnil  jsem tedy bojler další topnou vložkou 2000W do spodní části a na výstup MPPT měniče zapojil prioritní proudové relé. To je zapojené tak, že horní topná vložka má prioritu a v případě, že její termostat sepne a obvodem protéká proud přednostní relé toto vyhodnotí a odpojí spodní topnou vložku od měniče.

Zapojeni prednostniho rele

Proudové relé jsem navrhl na základě Attiny85. Procesor vyhodnocuje velikost proudu do horní topné vložky prostřednictvím proudového transformátoru a při překročení nastavené hodnoty a uběhnutí požadovaného času, sepne cívku relé, jehož kontakty rozepnou obvod do spodní topné vložky. Napájení proudového relé je napětím 12V= z MPPT měniče.

IMG_2583

IMG_20160724_103454

PR1

 

Při konstrukci jsem použil malý modul s Attiny85 v SMD verzi za 1,4$, na modulu je osazen stabilizátor a signalizační LED napájení a stavu portu P1.

IMG_2584 IMG_20160724_103810

AM85

Program do modulu jsem nahrál pomocí ISP programátoru přes vyrobenou redukci.

IMG_20160724_103904 IMG_20160822_180554

V koupeném modulu je údajně nahrán bootloader a program by měl jít nahrát i přes USB konektor, který je na modulu, toto ale nemám vyzkoušené.

Pro odladění programu v prostředí Arduino IDE a jeho nahrání přes ISP programátor (používám USBasp) je potřeba podobně jako zde upravit soubor boards.txt a tím přidat podporu Attiny85 do Arduino IDE. A navíc do složky Arduino\hardware\arduino\avr\variants vložit obsah souboru tiny8.zip.

Pro běh programu v Attiny85 jsem musel mírně upravit knihovnu EmonLib, z které využívám funkci pro měření proudu.

Ve zkušební verzi jsem hodnotu přepínacího proudu a času nastavoval pomocí trimrů. Ve finální verzi jsem nechal nastavení jen formou změny hodnot v programu. Po měsíčním provozu přednostního relé jsou znatelné přírůstky výroby během slunečných dnů až o 2kWh. Maximální výroba byla po úpravě necelých 12kWh za den.

Download:

proudove_rele_attiny.ino
proudove rele brd eagle 5.0.0
attiny prog brd eagle 5.0.0
tiny8.zip
boards.txt

Příspěvek byl publikován v rubrice Arduino, Elektronika, Fotovoltaika se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Prioritní proudové relé

  1. Pingback: Fotovoltaický MPPT měnič pro bojler | TN Web

  2. Petr napsal:

    Dobrý den, možná naivní dotaz. Proč jste MPPT měnič nepřipojil napřímo na nově instalovanou spodní vložku, a tak horní vložku zcela deaktivoval a neřešil proudové relé? Teplá voda by se generoval v dolní části bojleru a po nahřátí by teplotní čidlo zaregistrovalo.

    • Tom napsal:

      Je to proto, že pokud bych zapojil jen spodní těleso a třeba zrovna moc nesvítí slunce, nahřál by se celý 300l bojler třeba jen na 30°C, navíc teplo stoupající ze spodního tělesa celý bojler promíchává což není moc žádoucí. Lepší je nahřát jen horní polovinu bojleru na 64°C a pak pokud je energie dost nahřívat spodní část a mít pořád 150l teplé vody nahřáté na více než 60°C, která se postupně odebírá. Voda se v bojleru přirozeně vrství, dospodu přitéká studená voda a z horní části se odebírá voda horká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *